Szochó és EKHO mértéke július 1-től 15,5%-ra változik.
Jogviszony változások:
A meglévő jogviszonyok egy részének érvényesség végét le kell zárni 2020.06 hóval és újat felvinni 2020.07 hótól ahol
- Munkaviszonyosok, közfoglalkoztatottak (nem nyugdíjasok) esetén a „Fogl. járulék alapja” „Minimálbér 30%-a”
NAV Tájékoztató (2020.09.10): Munkáltatóknak! A munkaviszonyban foglalkoztatott járulékfizetési alsó határa - Nem munkaviszonyos nyugdíjasoknál a „Foglalkoztatói járulék” „Járulékmentes” legyen. (A tv. bevezeti a „kiegészítő tevékenységet folytató személy” fogalmát. Ennek minősül az új Tbj. „6. § szerinti biztosítási kötelezettség alá eső jogviszonyban kereső tevékenységet folytató saját jogú nyugdíjas személy, továbbá az az özvegyi nyugdíjban részesülő személy, aki a reá irányadó nyugdíjkorhatárt betöltötte és egyéni vállalkozónak vagy társas vállalkozónak minősül – akkor is, ha a saját jogú vagy a hozzátartozói nyugellátás folyósítása szünetel.”
- Meg kell adni az „Egyéni TB jár. Típusa új Tbj. tv szerint” tulajdonságot, ami lehet:
- Nincs járulék
- TB járulék
- Nyugdíjjárulék, csak nyugdíjjárulékot fizetnek:
- szociális szövetkezetben tagi munkavégzés keretében munkát végző tag;
- egyházi szolgálati viszonyban álló egyházi személy;
- álláskeresési támogatásban részesülő személy;
- gyermekgondozási díjban, gyermekgondozást segítő ellátásban, gyermeknevelési támogatásban, gyermekek otthongondozási díjában, ápolási díjban részesülő személy;
- rehabilitációs ellátásban részesülő személy;
- fejlesztési foglalkoztatási díjban részesülő személy;
- rendvédelmi/honvédelmi egészségkárosodási járadékban/keresetkiegészítésben részesülő személy;
- rehabilitációs járadékban részesülő személy.
A jelenlegi AF, AM, EN, TN, MB, TF, TA, TM, TR, GY, VT jogviszonyoknál ezek automatikusan megtörténnek, de a többi jogviszonyt le kell zárni és egy új 2020. 07.01 kezdő érvényességű változatot kell készíteni.
Szakmunkástanuló számfejtése
A 2020. július 1-jei változások után is az "ST" jogviszony beállításai változatlanok maradtak a programban, hiszen a 2020.05.31. előtt keletkezett tanulói jogviszony esetén a korábbi szabályozás szerint kell a számfejtést elvégezni.
Új tanulói jogviszony esetén:
Szakképzési tv:
85. § [A szakképzési munkaszerződés alapján járó munkabér]
(1) A tanuló, illetve a képzésben részt vevő személy a szakképzési munkaszerződés alapján végzett munkáért havonta közvetlenül nyújtott pénzbeli juttatásként a Kormány rendeletében meghatározott mértékű munkabérre jogosult. A munkabért a tanuló, illetve a képzésben részt vevő személy fizetési számlájára utólag, a tárgyhót követő hónap tizedik napjáig történő átutalással kell teljesíteni.
(2) A tanulót, illetve a képzésben részt vevő személyt egyéb juttatásként megilletik a duális képzőhelyen a tanuló, illetve a képzésben részt vevő személy által választott szakmához szükséges szakképzettséggel betöltött munkakörben foglalkoztatottak részére biztosított juttatások.
(3) A tanulót, illetve a képzésben részt vevő személyt az e § szerinti munkabér és juttatások a szakképzési munkaszerződés hatálybalépésének napjától, teljes hónapra illetik meg. Ha a szakképzési munkaszerződés a tanév megkezdése után, hónap közben jön létre vagy szűnik meg, a tanulót, illetve a képzésben részt vevő személyt az e § szerinti munkabér és juttatások időarányos része illeti meg.
(4) A tanuló, illetve a képzésben részt vevő személy a szakképzési munkaszerződés időtartama alatt a társadalombiztosítás ellátásaira való jogosultság szempontjából munkaviszonyban foglalkoztatott biztosítottnak minősül, a munkaviszony időtartama nyugellátásra jogosító szolgálati időnek, munkabére nyugdíjalapot képező jövedelemnek számít.
SZJA Adómentes:
4.11. * a szakképző intézményben a tanulónak, illetve a képzésben részt vevő magánszemélynek a szakképzésről szóló törvény alapján meghatározott mértékben kifizetett ösztöndíj, az első szakma megszerzéséhez kapcsolódóan nyújtott egyszeri pályakezdési juttatás és a rászorultsági helyzetre és a jó tanulmányi eredményre tekintettel pályázat útján nyújtott támogatás, továbbá a szakképzési munkaszerződés alapján a duális képzőhelyen folytatott szakirányú oktatásban részt vevő magánszemélynek a szakképzésről szóló törvény alapján meghatározott mértékben kifizetett munkabér és a minimálbért meg nem haladó mértékű más pénzbeli és nem pénzbeli juttatás;
Szochó mentes:
5. § (1) * Nem keletkezik az 1. § (1)-(3) bekezdése szerint adófizetési kötelezettsége - e tevékenysége, jogállása alapján szerzett jövedelme tekintetében -
e) * a kifizetőnek
ea) a szakképzésről szóló 2019. évi LXXX. törvény 86. § (1) bekezdése szerinti szakképzési munkaszerződés,
eb) a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény 44. § (1) bekezdés a) pontja szerinti hallgatói munkaszerződés
Tbj járulékalap:
27. § (1) Járulékalapot képező jövedelem
a) az Szja tv. szerint összevont adóalapba tartozó önálló és nem önálló tevékenységből származó bevételből az adóelőleg-alap számításnál figyelembe vett jövedelem, a munkavállalói érdekképviseletet ellátó szervezet részére levont (befizetett) tagdíj, a szakképzési munkaszerződés alapján ténylegesen kifizetett pénzbeli juttatás, a felszolgálási díj, az ösztöndíjas foglalkoztatási jogviszony alapján fizetett ösztöndíj,
Új Tbj. tv. miatt új járulék tételek:
- Egyéni TB járulék alap
- Egyéni TB járulék
- Számított egyéni TB járulék
- Családi járulékkedvezmény TB járulékból
Főfoglalkozású egyéni vállalkozó jogviszony törzsadatának módosításának lépései :
A "gyári" jogcímeknél a program az alábbi lépéseket végrehajtotta július 1-jén, de a többinél Önöknek kell ezt megtenni, ilyen az egyéni vállalkozó jogviszony is:
- számfejtés >> tárgyhónap: 06
- alapadatok >> jogviszonyok >> EF >> enter >> másolás
- újra enter az EF jogviszonyra >> érvényesség utolsó hónapja: 2020.06
- számfejtés >> tárgyhónap: 07
- alapadatok >> jogviszonyok >> újabb jogviszony megadása
- beillesztés
- ezeket az adatokat kell módosítani: kód: EF, érvényesség első hónapja: 2020.07, egyéni járulékok (4 db): NEM, egyébi TB jár...: TB járulék >> RENDBEN
A dolgozó adatait nem kell módosítani.
Minimum járulékalap
- Egyéni- és társasvállalkozó egyéni minimum TB járulékalapján megszűnik a 150% szorzó. Szochón és szakképzésin marad a 112,5% !
- Munkaviszonyban, közfoglalkoztatásban a minimálbér 30%-a a minimum járulékalap 2020. július 1-től! Nem teljes hónap (be-kilépés, biztosításból kieső távollétek, GYED, GYES, táppénzek gyerekápolás miatti fiz. nélk) esetén naptári nap * 30-ad rész. Nem kell alkalmazni munkaviszony melleti gyermekgondozási díjban, gyermekek otthongondozási díjában, örökbefogadói díjban, gyermeknevelést segítő ellátásban, gyermeknevelési támogatásban, ápolási díjban részesülők, tanulók, hallgatók esetén. Egyes esetekben a nettó negatív lehet, a cég ilyenkor is köteles befizetni a járulékot.
2020. július 14-én módosították a 07.01-től hatályos törvényt. A munkaviszonyos minimum járulék alap csak szeptembertől él.
A módosítás után a 104§:
(7) Az e törvény 27. § (2) bekezdés szerinti járulékfizetési alsó határ és a ténylegesen kifizetett járulékalapot képező jövedelem közötti különbözet után fennálló társadalombiztosítási járulékfizetési kötelezettséget a 2020. július és augusztus hónapra vonatkozóan nem kell teljesíteni. Ezekben az esetekben a járulékalapot képező jövedelmet a 27. § (1) bekezdése szerint kell megállapítani.
További változások: "Nyugdíj alapban nem rendszeres"
A 2008 tervezet szerint külön soron kell jelenteni a "jutalom, az adóköteles év végi részesedés, a szabadságmegváltás, valamint a biztosítási időt nem keletkeztető végkielégítés összegét. Ezek a nyugdíj tv végrehajtási utasítása 168/1997. (X. 6.) Korm. rendelet 15. § (3) bekezdés a)-b). szerint külön kezelendők. Ezért a számfejtési tételeknél új tulajdonságot vezetünk be "Nyugdíj alapban nem rendszeres" néven. A frissítés ezt Igen-re állítja a Jutalom-ként megjelölt tételeknél, és azoknál amelyek megnevezésében "szabadság megváltás" vagy "végkielégítés" szerepel.