Mi a valódi változás július 1-től
Mindenki számára változás
2020 július 1-től ha valaki számlát ír, bármekkora összegről is van szó, online jelenteni kell a NAV-nak. (Egyelőre az adószám nélküli vevők számláit még nem kell jelenteni, de januártól majd már azokat is.) Ez azt jelenti, hogy a NAV minden, egyelőre cégek között készült számláról szinte hamarabb tud, mint a vevő.
A könyvelők számára változás
A könyvelők számára azonban nem is ez a nagy változás, hanem az, hogy ezzel párhuzamosan minden olyan számláról, amely szerepel az áfa analitikában, M lapot kell készíteni a 65-ös bevalláson belül. Az M lapon fel kell tüntetni a számla alap adatait, így az áfa összegét is, függetlenül attól, hogy azt teljesen, vagy csak részben vonja le az adózó.
Miben segítenek a könyvelő programok
A könyvelő programok, így a Makrodigit is el kell készítsék a 65 bevallás M lapjait, különben megoldhatatlan feladat elé állítják a könyvelőket. Ezt a legtöbb program eddig is tudta a 100e Ft-ot elérő áfatartalmú számlák esetén, a programozók számára az nem nagy feladat tehát, hogy az M lapok készítésekor nem csak a 100e feletti, hanem az összes számla adatával dolgozzanak.
Amit már kevesebb program tud, vagy kevés program tud egyszerűen, az az, hogy a NAV szerveréről lekérhető minden adózó minden (jelentett) vevő és szállító számlája. Hogyha ezek lekérdezése meg van oldva és elő vannak a számlák könyvelésre készítve, akkor ez azt is jelenti, hogy elvileg a NAV adatbázisa is használható a könyveléshez, azzal, hogy a számviteli törvény mindeközben nem változott meg, tehát továbbra is a papír (vagy elektronikus számla) eredetije birtokában gyakorolható pl. az áfa levonási jog.
Hogyan segít a Makrodigit
A Makrodigit könyvelő programokban mindenhol a főmenüben megtalálható a „NAV számlák lekérdezése” menüpont.
Itt kérdezhetjük le a könyvelt vállalkozás vevő és szállító számláit a NAV-tól, hogyha a technikai felhasználót egyszer jól beállítottuk (ez azt jelenti pl. hogy a „Saját számlák” van beikszelve a NAV online felületen a technikai felhasználónál, hanem a másik kettő lehetőség, ahogyan a NAV rendszere azt alapból felajánlja).
A lista egyes sorai a számlákat tartalmazzák, INS-ert gombbal ki tudunk jelölni egyet, vagy többet és ezekkel a következőket tudjuk tenni:
- el tudjuk őket rejteni, hogy többet ne is lássuk (pl. olyan számlák, amiket nem fogunk soha lekönyvelni)
- be tudjuk jelölni, hogy papíron is megkaptuk az adott számlát (F7-tel)
- be tudjuk jelölni, hogy könyvelve van, vagy nincs könyvelve (F8, de ez automatikusan is átáll, hogyha ENTER után lekönyveljük)
Mi a leggyakoribb használat
A leggyakrabban a következő történik:
- lekérjük a vevő vagy a szállító számlákat, a lekérdezést a mai naptól visszafele kérjük és egyéb szűrést nem állítunk be
- az egyes számlákra egyenként ENTER-t ütünk
- a program az előző ugyan ilyen számla alapján "kitalálja" a kontírozás, ha nem talál mintát a kontírozáshoz, akkor szállító számla esetén az első ötös, vevő számla esetén az első kilences főkönyvi számot veszi
- a felajánlott kontírt vagy elfogadjuk, vagy átírjuk, majd elmentjük a számlát, amely így bekerül a könyvelésbe és a Könyvelt oszlopban „I” jelenik meg
- ha megkaptuk papíron is az adott számlát, akkor azt F7-tel bejelöljük
Hogyan kezeli a program a partnereket
A program az adószám és csak az adószám alapján megvizsgálja, hogy létezik-e már az adott partner. Ha létezik, de más néven, (pl. Matáv néven szerepel a könyvelésben a Magyar Telekom Távközlési Zrt) akkor nem írjuk felül a nevét, és a számlát az eredetileg használt partnerhez mentjük el. Ha nem találja a partnerek között az adószámot (vagy mert nincs, vagy mert nem vittük fel) akkor a program a partnert létrehozza újként, ebből az is adódik, hogy a következő számláját a partnernek már ismertként fogja kezelni.
Mi történik a háttérben
Amikor megnyomjuk a NAV szállító számlák vagy a NAV vevő számlák menüpontot, akkor még a szűrő képernyő előtt a program lekérdezi a friss számlákat. A szűrő képernyő nem a lekérdezést, hanem a megjelenítést szűri, ott, ha mindent látni akarunk akkor érdemes beállítani a július 1-től máig dátumot az első sorban, a többihez pedig ilyenkor nem kell nyúlni.