Kettős és devizás kettős felhasználói ismertető
Ez a program a Kettős könyvelés többféle deviza kezelésére is alkalmas változata.
Az általános működésre vonatkozó leírást Kettős könyvelés programnál olvashatja.
A deviza kezelésre vonatkozó sajátosságok
A könyvelés megkezdése előtt be kell állítani néhány olyan paramétert, mely az deviza kezeléshez elengedhetetlen.
Ezek a paraméterek nem általános érvényű paraméterek, hanem minden esetben csak egy cégre és egy könyvelési évre vonatkoznak.
- Meghatározható azon devizák köre, melyeket a könyvelés során használni szeretnénk.
Ez által könyvelés közben testreszabottan tudunk a devizanemek közül választani. - Beállítható az árfolyam kezelés módja. Választható kézi rögzítés vagy MNB-árfolyam automatikus árfolyam-lekéréssel.
- Évenként változtatható, hogy FIFO vagy göngyölített-átlagár szerint értékelje a deviza mozgásokat.
Könyvelés közben a 'Kettős könyvelésnél' használt adatokon túl a program bekéri a megfelelő devizanemet és árfolyamot. Devizanemet az alapadatoknál meghatározott körből választhatjuk. A második tételtől kezdve a program automatikusan felajánlja az előzőleg használtat, ezzel segítve a gyorsabb könyvelést. Az árfolyam meghatározása az "árfolyam kezelés módja" szerint történik. MNB-árfolyam esetén a program az interneten keresztül lekérdezi az MNB árfolyamot.
A program külön funkció elindításával számolja az árfolyam-különbözetet, melyet a számlatükörben beállított főkönyvi számokra tételesen le is könyvel.
Ez megfelelő körültekintés mellett megismételhető.
Lekérdezések között lehetőség van a devizás szállító és vevők számlákról tételes listát készíteni. Kinyomtatható továbbá a valuta pénztár és deviza bank deviza és forint egyenlegének alakulása is.
A könyvelés során eltárolt ÁFA adatokból a devizás modul el tudja készíteni a teljes bevallást göngyölített kerekítéssel (xx65), valamint az EU értékesítések és beszerzések bevallásához szükséges összesítést (xxA60) és ezeket át is küldi az APEH nyomtatványkitöltő programjába (ÁNYK).